BPK210LTJB0C - Globe valve pneumatic 2-way DN50 clamp according to ASME BPE NC RVS/PTFE DN40 pressure 0~10/6 piston ø90 with position module With medium closure (P1->P2) 0~10 bar, control pressure: 7~8 bar. Closed to medium (P2->P1) 0~10 bar, control pressure: 3.8~8 bar.
Brand: M&M
Globe valve pneumatic 2-way DN50 clamp according to ASME BPE NC RVS/PTFE DN40 pressure 0~10/6 piston ø90 with position module With medium closure (P1->P2) 0~10 bar, control pressure: 7~8 bar. Closed to medium (P2->P1) 0~10 bar, control pressure: 3.8~8 bar.
€1,447.28 ex. vat
Product specs
| Specification | Value |
|---|---|
| Flow | 0,0 |
| Merk | M&M |
| Piloot druk | min 4 / 3,3 bar - max 8 bar |
| Aansluiting 1 | G1" |
| Diameter (mm) | 90 |
| Doorlaat (mm) | 50,0 |
| Media temp. °C | -10°C / 180°C |
| Materiaal dichting | PTFE |
| Omgeving temp. °C | -10°C / 60°C |
| Materiaal (behuizing) | RVS |
| Werkdruk maximaal (bar) | 10 |
| Werkdruk minimaal (bar) | 0 |